Přihlášení

Uživatelské jméno:*
Heslo:*
 

Nové heslo

Ikdyž je do léta jen pár týdnů, krásně se dá tělesná proměna stihnout

Projděte do léta jakoukoliv tělesnou proměnou

» upravte svůj jídelníček

» začněte cvičit efektivněji

Zpravodaj

27.9.2010 13:50

Tepová frekvence   –  „otáčkoměr“ našeho těla (díl 2.)  –  redukce hmotnosti

Tepová frekvence   –  „otáčkoměr“ našeho těla (díl 2.)  –  redukce hmotnosti

Největší změny tepové frekvence (TF) zaznamenáme při svalové činnosti dolních končetin. Může jít o rychlou chůzi, běh, jízdu na kolečkových bruslích, aerobic, tanec, cyklistiku, běh na lyžích atp. Těmito aktivitami jsme schopni spálit nejvíce jednotek energie. Zejména u začátečníků je vhodnější postupovat pozvolna, vytrvale a soustavně. Pro začátečníky, mezi kterými jsou často i lidé, kteří za nějakou dobu nicnedělání nastřádali nějaký ten podkožní tuk a právě dnes se rozhodli ho do měsíce spálit; je kombinace aerobní aktivity s pohybem na silové bázi (posilovnou, pilates, kalanetikou aj.) zcela zásadní.

 

Hubnutí obecně

Při pohybu celého těla nejvíce cirkuluje krevní oběh, který nejen zásobuje každou buňku kyslíkem a živinami, ale také odvádí odpadní látky a transportuje tukové zásoby do pracujících svalů. Mimo to se zlepšuje trávicí proces, zvyšuje se střevní peristaltika a enzymatická činnost nám pomáhá lépe štěpit živiny přijaté stravou. Tolik kladů na cestě k vytoužené váze, je to vůbec možné? I z těchto důvodu není možné efektivně hubnout bez fyzické aktivity. Úprava stravy společně s chytře zvoleným spektrem doplňků stravy, podporujících naše snahy může znamenat velký posun k nižší hmotnosti, leč tělesná hmotnost není samotným ukazatelem zdraví. Jde-li většině populace o pevnou a tvarovanou postavu, pak pasivní čtení a studování dietetické problematiky bez času věnovaného cvičení – znamená jen polovinu cesty.

Pohyb byl, je a bude lidskou přirozeností. Dohánět hypokinézu (nedostatek tělesného pohybu) pouze aerobním cvičením nestačí. Lidský druh byl po staletí zvyklý těžce pracovat. Dnes na poli či vlastním hospodářství pracuje velmi málo kdo. Pokud však někdo z nás už fyzicky pracuje, málo kdy to bývá pravidelné a nejednostranné zatížení.

 

Proces rozpouštění podkožního tuku

V procesu hubnutí si naše tělo cení nejen aerobní aktivity, ale také naší silové připravenosti. Když bychom naše tělo připodobnili k továrně a naše svaly ke strojům, jež mají za úkol nejen vykonat vše co si přejeme, ale také spálit co nejvíce jednotek energie, určitě bychom (jako majitelé) čas od času investovali do nového vybavení. Svaly v podobě výkonných jednotek, mohou být buď zastaralé nebo nové a dobře seřízené... Nové svaly asi nekoupíme, ale na jejich vylepšení může pracovat každý či je svěřit do rukou odborníka – osobního trenéra fitness. Vyladěné svaly dokáží spotřebovat více energie.

Aby naše svaly pracovaly s podkožním tukem efektivně, měly by se naše „otáčky“ transportního systému (TF) pohybovat v rozmezí cca 55 – 65% našeho maxima. Při nižších hodnotách se hovoří pouze o pohybu pro zdraví, při vyšších pracuje tělo více na zdatnosti. Když nemá organismus vnitřní pohodu, těžko sáhne do hlubších zásob a ještě častěji bude chtít pohybovou aktivitu okamžitě zanechat (tělo to přestává zvládat; neví, kde vzít narychlo energii).

Při redukci pasivní tělesné hmotnosti se často hovoří o časové složce. Tuk je ideálním palivem pro vytrvalostní výkon z čehož vyplývá potřeba držet se v otáčkách obecně alespoň 45 minut. Časové údobí tu není jen tak náhodou, všechny komerčně organizované hodiny cvičení trvají alespoň 60 minut, tak bychom měli být k sobě úpřímní a důslední i při např. domácím cvičení. Osobně razím myšlenku, že každý pohyb je důležitý, byť by to bylo jen 15 či 20 minut. Zhubnout se Vám však lépe podaří, když spojíte několik patnáctiminutovek dohromady!

Nejprve se pohybové aktivity realizují energií z cukrů z krve, pak přicházejí na řadu zásobní sacharidy, a až po určité době se naučí tělo brát z podkožního tuku. Každý z nás má přechodnou dobu různě dlouhou (podle stupně trénovanosti). Hodinový časový úsek by měl stačit každému. Při krátkých cvičeních spálíte jen snadněji dosažitelné sacharidové zásoby ve svalech a játrech. Sportovcům může pro zajímavost sepnout tukový režim i do 10 minut.

Zní to možná nespravedlivě, leč je to zákon přírody, kdy se jakákoliv změna projeví až po určitém úsilí, aby se ručička rovnovážného stavu rozhoupala k hledání nové rovnováhy... Spalování nekončí přesně s koncem cvičení, TF se nás drží o něco déle a díky tomu můžeme redukovat i cestou domů ze sportoviště!

 

Jaké jsou zásady a možnosti?

-       napřed se zpevněte, pak se pusťte do vášně aerobních výkonů – bez bolestí zad a kloubů

-       trénujte po předem určenou dobu – alespoň 45 minut a nebojte se i více...

-       nezapomínat na intenzitu – kontrola sporttesterem, pohmatem či alespoň mějte na paměti, že se 

         nesmíte příliš zadýchávat (měli byste býti schopni slova)

-       celková hodnota TF by se za cvičební jednotku měla najít v pásmu 55 – 65% našeho maxima

-       doplňování cukrů při výkonu nemusí být na škodu, ba naopak – pálení tuku se neobejde bez

         hořícího plamene cukrů

-       ideální kombinací je střídání aerobní a silové aktivity

I trénink v posilovně se může pojmout vytrvalostně, leč na něj nemá mnoho lidí chuť... Budovaní svalové síly je sice dobré, ale svaly samotné s tuky mnoho nezacvičí. Pokud lidé neví jak se k tomu v zařízeních naplněných posilovacími stroji dostat...měli by se svěřit do péče odborníka.

 

Závěrem

Z tohoto článku bychom si měli odnést skutečnosti o nutnosti svalové připravenosti a to nejen pro danou činnost jako takovou, ale i z důvodu prevence úrazů, a celkové vyšší efektivity. Postupem času zjistíte, že trénovanější tělo vydá méně energie při stejném pohybu (srdce také pracuje více ekonomicky), a proto je potřeba s dosažením dílčích příček zvyšovat obtížnost. Jedině tak se Vám bude dařit a nadobro vyhladíte tukové polštářky.

Osobně dávám přednost slovu ‚zhubnutí‘ před ‚hubnutím‘, které se na jednu stranu tváří jako soustavný proces (což schaluji), ale na druhou stravu se slova podle slovesné mluvnické kategorie liší svým videm a vazbou na čas. Zhubnout a držet si svoji váhu se Vám podaří definitivně, kdežto hubnout byste mohli i bez výsledků celý život...

Zde najdete odkaz na tabulku Energetického výdeje člověka při sportu a při práci:

 

Přejít k dalším dílům tohoto seriálu můžete zde:

Tepová frekvence – „otáčkoměr“ našeho těla (díl 1.) – úvodní slovo 

 

autor: Vilém Novák


Přečteno: 72975×


Copyright © 2023 Komplexní zdraví