Přihlášení

Uživatelské jméno:*
Heslo:*
 

Nové heslo

Ikdyž je do léta jen pár týdnů, krásně se dá tělesná proměna stihnout

Projděte do léta jakoukoliv tělesnou proměnou

» upravte svůj jídelníček

» začněte cvičit efektivněji

Zpravodaj

7.2.2010 16:28

Znovu objevený lecitin

 
Lecitin je přírodní látka, která se vyskytuje v sójových bobech méně v řepkových (příp. slunečnicových) semenech, arašídech či vejcích.

V období rýsování či diety u kondičních cvičenců je vhodné doplňovat tento doplněk stravy. Lecitin urychluje přeměnu tuků na energii, zlepšuje metabolismus a stahuje tuk z podkoží. Pomáhá při transportu tuků v těle a při rozpouštění nezdravých tukových a cholesterolových usazenin.tj. působí proti ateroskleróze V kulturistice a v dalších sportech je oblíbený pro jeho schopnost odstraňovat tuk z nežádoucích míst. Lecitin má vliv na zmenšování tukových částí v krevním oběhu a tím udržuje krev čistou. Obsahuje esenciální mastné kyseliny a podstatně snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Zlepšuje paměť, myšlenkové pochody a působí povzbudivě. Lecitin je látka tělu vlastní, nemá vedlejší účinky. Lecitin se nachází ve všech buňkách našeho těla, včetně buněk mozkových a nervových, a účastní se životně důležitých pochodů v těle. Hlavní složka lecitinu je cholin. V těle se přeměňuje na acetylcholin, což je látka, která přenáší nervové impulsy. Tato látka s věkem ubývá.

Lecitin tvoří 73% objemu tuků v játrech. Brání tukové degeneraci, cirhóze a nádorům jater. Lecitin snižuje nadbytečnou hladinu estrogenů u žen. Tento jev způsobuje tvrdošíjnost tukových buněk (ukládá tuk, především na bocích, hýždích a stehnech). Napomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu a tuku v organizmu a chránit před srdečně - cévními chorobami. Příznivě ovlivňuje kvalitu kůže a omezuje vypadávání vlasů. Nejvíce lecitinu se v organismu nachází v krevní plazmě a červených krvinkách, potom ve žluči. Lecitin a v něm obsažený cholin se podílejí na tvorbě buněčných membrán všech buněk a na přenosu látek do buňky a ven. Lecitin snižuje také toxicitu některých léků a jedů, ochraňuje játra.

V kombinaci s vitamínem E je prokázáno antioxidační působení, má vliv na zpomalování procesu stárnutí, ochranu před vznikem jaterní steatózy (ztukovatění jater), také má význam při zdravém vývoji plodu a mnoho dalších funkcí. V potravinářském průmyslu je lecitin pod značkou E322. Užívá se hojně jako zdravotně neškodný emulgátor, antioxidant a stabilizátor. Jako doplněk stravy je dostupný ve formě tobolek nebo granulátu. Denně by se měli užívat 1 – 3 tobolky či granuláty. Denní potřeba lecitinu není přesně určena, ale odhaduje se na 3 g. Za normálních okolností, při vyvážené stravě, má lidské tělo k dispozici dostatečná množství lecitinu. V případě, že nastane nedostatek cholinu nebo esenciálních mastných kyselin, může dojít k projevům nedostatku. Vyšší dávky než 15 gramů denně nejsou doporučovány, neboť ve střevech dochází k přeměně lecitinu ve vedlejší odpadové produkty, tzv. neurotoxické biogenní aminy, jež mohou vést k mírným potížím.

Vyšší potřeba lecitinu či doporučené zvýšení denního příjmu se nachází při:

 • nadměrné tělesné a psychické námaze

 • fyzické a psychické únavě

 • rekonvalescenci

 • zvýšené hladině cholesterolu v krvi

 • vyšší konzumaci alkoholu

 • různých chronických onemocněních, poruchách vstřebávání

 • nedostatku vitaminu B12 a kyseliny listové

 • V dietě při hubnoucím nebo rýsovacím procesu.

 

 

autor: Samuel Erdinger


Přečteno: 42646×


Copyright © 2023 Komplexní zdraví