Přihlášení

Uživatelské jméno:*
Heslo:*
 

Nové heslo
Jestli jsme již přišli do společného kontaktu, můžete mne následovat také zde:

Zpravodaj

Vilém Novák, DiS (* 1983)

Za podporu při prvních sportovních zkušenostech vděčím svým rodičům. S plaváním jsem si začal již ve 3 letech, o pár let později jsem si vyzkoušel i žákovské závody.

Další více než desetiletí jsem se věnoval bojovým uměním. Ze soutěžní dráhy v karate jsem brzy přestoupil na praktickou sebeobranu a hledání vlastní cesty bojovníka. Na cestě k mistrovskému stupni technického zařazení jsem získal pevné základy všech pohybových schopností, vybudoval své sebevědomí a naučil se tvrdé disciplíně. Jelikož jsem měl velké štěstí na vyjímečné učitele, rád bych i v této oblasti dosáhl časem jejich kvalit.

Nikdy jsem nebyl vyloženě pohybový talent, na druhou stranu jsem zjistil, že naučit a natrénovat lze úplně všechno a právě ta největší slabina se může stát časem naší největší předností! V té době jsem začal chápat výrazné rozdíly tréninkových metod a stravovacích postupů vedoucích či vzdalujících se návyků vzhledem k požadovaným cílům.

Od svých gymnaziálních studií jsem začal se zájmem nahlížel do tajů fyziologie, výživy, biochemie, tělovýchovy a regenerace. Zdravý životní styl je otázkou pouze našich návyků. Sám jsem si asi musel projít různými úrazy, vyvolanými celkově nedostatečnou výživou, a obdobím bez snídaní, než jsem pochopil tu krásu a lehkost, když se dělají ty správné věci. Dnes se především díky již mnohaleté praxi doplněné o dílčí kurzy a studia věnuji lidem ze všech oblastí lidské činnosti s nejrůznějšími situacemi hodných řešení a vyřešení.

Nikdy nekončící proces studia, zvažování úhlů pohledu a nalézání individuálních řešení v oboru wellness mne naplňuje. Nejvíce se věnuji hledání odpovědí na otázky spojené se zdravím, výživou a s ní spojenou kvalitou života v každém věku, způsobům a prostředkům pro zvyšování kondice a výkonu nejen při sportu.

Je to právě obor výživového poradenství, jež v posledních letech více než kdy jindy ovlivňován marketingem. Snad přijde jednou doba, kdy budou média ochotná a schopná si ověřovat maximum informací od kvalifikovaných poradců. Vychválením jedné z kontextu vytržené látky či střepiny faktů, dělají spíše 'medvědí službu'. Kde by ten svět a v našem případě - zdraví člověka bylo, kdybychom měli pohromadě vždy i ty chybějící souvislosti...

I přes svůj celkový čas strávený ve vodě a bazénech, mám z vody přirozený respekt, možná právě proto jsem prošel výcvikem vodního záchranáře, abych posílil své přednosti. Nějaké věci musí každý z nás překonat, ačkoliv se nám do nich moc nechce... Obdobně jsem se rozhodl skoncovat také s averzí k běhu. Běhání nad 3 km bývalo dříve utrpením, dnes mám za sebou již první maraton a cítím se nad očekávání skvěle.

Nyní se směr mého sportovního života upíná ke zdolání 226 km dlouhého triatlonu, zvaného Ironman. Na poloviční trati jsem potřeboval čas menší než 5 hodin. Více než o získávání trofejí mi jde o procesy osobních přeměn a cenných životních zkušeností. Beru to spíše jako součást "pokročilého" životního stylu ;-)

Jestli si myslíte, že bych mohl dopomoci i Vám na Vaší cestě, ať už je jakákoliv; zde jsou mnou zajišťované služby:

  • výživové / nutriční poradenství a konzultace
  • odborné přednášky a školení
  • trenérské služby - běh, fitness

 

Zde si můžete přečíst mé články:


27.3.2020 12:33

COVID-19 a ŽIVOTNÍ STYL

 

koronavirus, karanténa, covid-19, covid, ČR

Jsme přesvědčeni, že se lidé začnou mnohem více a seriózně zajímat o potřeby svého těla, s patřičným zájmem a odpovědností je budou chtít naplňovat. Na naší vášni podávat kvalitní a ověřené informace pro individuální cestu zdravým životem se mění jen forma pomoci. Jako jediná jistota v životě panuje neustálá změna. Už je to tak. Většina věcí v našich životech se děje z nějakého důvodu a naší povinností je na ně smysluplně zareagovat. Někdy příčinu známe, jindy ne. Naše „ReAkce“ je to, co se počítá! Řešení se může schovávat i mimo naši zónu pohodlí – chce to čas, oprostit se od obav a být kreativní.

 

Více

Přečteno: 14080×

15.2.2011 14:37

Přichází k nám skutečně zázračná síla grapefruitu?

O účincích extraktu z jader grepu slyšelo už mnoho lidí, ale kdo z nich se mělo tu čest seznámit se s účinky originálního produktu pod názvem Citricidal®? Čísla by se nám pravděpodobně vyjevila v neprospěch silného Citricidalu, protože se na trhu pohybují i levněji vyhlížející produkty. Citricidal® obsahuje 60% extraktu, kdežto jeho napodobeniny třeba jen např. 10%, který z nich přijde v konečném důsledku dráž, nechť posoudí každý čtenář sám.

Více

Přečteno: 84836×

15.1.2011 13:54

Energetický výdej člověka při sportu a práci

V posledních článcích jsme se věnovali tepovým frekvencím, nyní se sluší podívat se na energetický výdej. Výdej energie se různí v mnoha fyzických aktivitách, proto se v tomto článku podíváme na jednotlivé fyzické aktivity a cvičení, ze kterých si snáze vyberete právě tu činnost, která právě (a nejen) v měsíci lednu zajistí co nejvyšší výdej kilojoulů či kalorií (pokud si ovšem přejete nějaký ten kilogram ubrat), a bude zároveň vyhovovat Vašim preferencím.

Více

Přečteno: 462472×

27.9.2010 13:50

Tepová frekvence   –  „otáčkoměr“ našeho těla (díl 2.)  –  redukce hmotnosti

Největší změny tepové frekvence (TF) zaznamenáme při svalové činnosti dolních končetin. Může jít o rychlou chůzi, běh, jízdu na kolečkových bruslích, aerobic, tanec, cyklistiku, běh na lyžích atp. Těmito aktivitami jsme schopni spálit nejvíce jednotek energie. Zejména u začátečníků je vhodnější postupovat pozvolna, vytrvale a soustavně. Pro začátečníky, mezi kterými jsou často i lidé, kteří za nějakou dobu nicnedělání nastřádali nějaký ten podkožní tuk a právě dnes se rozhodli ho do měsíce spálit; je kombinace aerobní aktivity s pohybem na silové bázi (posilovnou, pilates, kalanetikou aj.) zcela zásadní.

Více

Přečteno: 72974×

1.8.2010 21:45

Funkční trénink zafunguje pro každého

Typický funkční trénink se od ostatních (většinou zaměřených na jeden konkrétní sval či partii) odlišuje svojí komplexností s využitím všech tří rovin pohybu. V modelově připravených situacích se uplatňují prvky zrychlení, zpomalení a stabilizace hned několika svalových skupin. Efekt takového cvičení přináší mnohé výhody. Více

Přečteno: 84848×

21.7.2010 15:20

Deset klíčů prevence osteoporózy – dokončení

Změna jídelníčku v prevenci osteoporózy nestačí, jsou tu i další aspekty a právě o nich pojednává tento článek. Pro mnoho lidí vyššího věku znamená zlomení krčku stehenní kosti spojené s déletrvající imobilitou vážné ohrožení na životě. Nejen tato zlomenina se nám při dodržování preventivních klíčů může vyhnout.

Více

Přečteno: 52230×

1 | 2 další
Copyright © 2023 Komplexní zdraví