7.3.2010 11:56

O co se starají a jak fungují probiotika uvnitř střeva?

O co se starají a jak fungují probiotika uvnitř střeva?
Tento dvojdílný článek by nám měl osvětlit naše domněnky a pospojovat je s našimi znalostmi o probiotikách a vláknině v širších souvislostech. Probiotika jest označení pro mikroorganismy žijící v našem trávicím ústrojí. V dnešní době se pro ně zažil také název: střevní mikroflóra či "spřátelené" bakterie atd. Ve střevech jednoho jedince žijí několika miliónové armády bojující za společnou věc.

Nejčastějšími zástupci probiotik jsou bakterie rodů Lactobacillus a Bifidobacterium. Z dalších druhů bychom mohli jmenovat Enterococcus faecium, Streptococcus thermophilus aj.

Bakterie mléčného kvašení  jsou známé tím, že rozkládají mléčný cukr na kyselinu mléčnou. Laktobacily se komerčně používají při výrobě jogurtů, sýrů, kyselého zelí, nakládaných okurek, piva, vína a moštu.

 

Od probiotik k funkčním potravinám

Přítomnost probiotických bakterií v jogurtech z nich činí tzv. funkční potravinu. Toto označení znamená, že se jedná o potravinu obohacenou o větší množství biologicky aktivních látek. Pečivo fortifikované o vitamín B9 (folacin čili kyselina listová) je další častá funkční potravina. Funkční potraviny se významně podílejí na navyšování konkrétních nedostatkových látek ve stravě. Výrobci nevzniká nadměrná zátěž, naše zdraví však tyto postupy velmi uvítá.

 

Antibiotika „střílí“ i do našich řad

Antibiotická léčba zabíjí všechny mikroorganismy, střevní mikroflóru nevýjimaje. Proto bychom měli po léčbě medikamenty sahat až v nezbytně nutném případě. Prevence je hned polovina zdraví, velmi hodnoceným vkladem našemu imunitnímu štítu může být správná žitotospráva, otužování a průběžná konzumace potravin a doplňků s přizozeně antibiotickými účinky, které umí být citlivé nejen k armádám mikroorganismů v našich střevech.

Ihned po využívání antibiotik je důležité obnovit přirozenou střevní mikroflóru a povzbudit imunitní systém k jeho řádnému a přirozenému fungování. Můžeme tak učinit konzumací zakysaných mléčných výrobků či přímo doplňky stravy obsahující tyto mikroorganismy. K úspěšnému znovuosídlení musí být probiotika konzumována každý den, jinak se nestihnou v narušené trávicí soustavě uchytit.

 

Význam střevních bakterií

Celkově střevní bakterie hrají životně důležitou roli ve správném fungování trávicího systému, podílejí se na syntéze některých vitamínů (B 12, K), pomáhají také snižovat hladinu cholesterolu, a významně spolupracují s buňkami imunitního systému, čímž nás také mimo jiné chrání i před rakovinou střev.

Z pohledu čínské medicíny nese tlusté střevo energii jang a představuje společně se spřaženým orgánem jin - plícemi - jednu z nejvýznamnějších dvojic pro celkové zdraví člověka.Málokdo ví, že vnitřní plocha tenkého střeva zaujímá prostor o velikosti neuvěřitelných 210 m². Když je tedy řeč o trávení a resorbci živin, měli bychom si uvědomit, že klky a mikroklky tenkého střeva utvářejí  větší prostor než je plocha tenisového hřiště...Teď už si umí určitě někdo z nás představit, jak velkému prostoru byl věnován tento článek, jakou má jeho kondice důležitost, a kam se může vejít armáda několika miliónů mikroorganismů.:-)

 

Pokračovat můžete následujícím článkem:

Co zajišťuje vláknina ve střevě a jak prospívá probiotickým kulturám?

 

 

autor: Vilém Novák


Přečteno: 39972×


Copyright © 2024 Komplexní zdraví