Přihlášení

Uživatelské jméno:*
Heslo:*
 

Nové heslo

Registrace do privátní zóny

                                                Registrovat

Možnosti spolupráce

přidejte se k týmu KZ
Citricidal, 60% extrakt z grepových jader, original GSE, Grapefruit seed extract, antibiotikum

newsletter Komplexního zdraví, zpravodaj

Ikdyž je do léta jen pár týdnů, krásně se dá tělesná proměna stihnout

Projděte do léta jakoukoliv tělesnou proměnou

» upravte svůj jídelníček

» začněte cvičit efektivněji

Zpravodaj

1.9.2010 06:00

Anabolizační látky

Anabolizační látky
Co si máme vůbec představit pod tímto pojmem? Co je to anabolismus? Proč užívat anabolizační suplementy?  Těmito a dalšími otázkami ohledně anabolizačních látek se budeme zabývat v tomto článku.

Co je anabolismus? Anabolismus je biochemický děj, při kterém se z chemicky jednodušších látek tvoří látky složitější. Z aminokyselin vznikají bílkoviny svalů. Jedná se o proces novostavby.

Při tréninku se tělo dostane do stavu katabolizačního tj. rozpadu opak anabolizačního děje,  a je třeba se brzy dostat do stavu anabolizačního viz. výše.

Anabolizační látky jsou ty látky, které podporují v těle anabolismus. Stimulují tvorbu vlastního testosteronu a tím dochází ke zvýšení hladiny tohoto hormonu, který dominuje v mužském těle. Na trhu se vyskytuje mnoho takových látek ať už přírodního či chemického původu.

Přibližně do 22 let je tvorba vlastního testosteronu hodně vysoká a je zbytečné jej do té doby nějakým způsobem stimulovat a „vyhazovat“ peníze za tyto prostředky. I když existují výjimky.  O těchto výjimkách zde ale hovořit nebudeme. Schválně zde nebudu jmenovat firmy a názvy doplňků výživy, které mají tento podporující efekt, protože jich je mnoho a tento článek by pak mohl působit jako seznam nic neříkajících názvů.

Při výběru je nutné dbát na tyto aspekty: co je účinná látka, jaké je skutečné množství účinné látky na jednu kapsli či tabletu, jakým způsobem se užívá a který způsob je pro mě vhodný, jedná se o tuzemského výrobce či zahraničního, mám dostatek informací k tomu produktu? Toto jsou otázky, které je důležité si položit.

U doplňků slibující anabolizační efekt je nutné si uvědomit, že se nejedná o dlouhodobé užívání a udržitelné výsledky, které výrobci slibují, protože po vysazení se hladina testosteronu opět vrátí do svého normálního stavu.  Je lepší tyto produkty kombinovat s jinými a určitě užívání cyklovat.

Proč užívat anabolizační suplementy? Co se týká kulturistiky, je odpověď jasná. Čím vyšší je hladina testosteronu v těle, tím větší je síla. Čím větší je síla, tím větší zátěž můžeme zvedat. Čím vyšší váhy můžeme zvedat, tím více můžeme zatížit a stimulovat svaly a více je unavit. Čím víc unavené a „poškozené“ svaly, tím je vyšší regenerace a závěrem čím větší regenerace, tím větší bytnění (nárůst) svalů. To je efekt, po kterém každý touží. Co se týká dalších aspektů, je testosteron důležitý pro další děje, jako je imunita, odolnost, udržuje mužský charakter, ochlupení, stimuluje spermatogenezi a brání rozvoji osteoporózy aj. - zkrátka vše, co utváří muže.  (U žen se hormon testosteron také vyskytuje, ale ne v takové míře. Ženy utváří hormon estrogen, který je zase dominantní u nich).  U starších mužů dochází ke klesání hladiny testosteronu. Nízká hladina testosteronu způsobuje ztrátu energie a libida, snížení objemu svalové hmoty, zvýšenou podrážděnost a negativně ovlivňuje paměť i schopnost erekce. U mužů po čtyřicítce navíc zvyšuje riziko předčasného úmrtí. Klesá i silná imunita, sexuální funkce i další funkce, které utváří muže. 

 

Co způsobuje nízkou hladinu testosteronu?                                  

Jak jsem se již zmínil výše, hladinu testosteronu ovlivňuje věk. Zásadním zlomem je 30 let, kdy hladina testosteronu začíná rychle klesat.  Od 40 let se pomalým krokem blíží mužské klimakterium (andropauza).

Užívání anabolizačních suplementů je před užitím důležité konzultovat s lékařem či odborníkem.  Myslete na sebe i svoji peněženku a nevyhazujte zbytečně své peníze a nevstřebávejte do sebe neznámé či nekvalitní laciné látky uváděné masivně na trh. Pamatujte na to že, že ve svém těle budete až do konce života a počítejte s tím, že to, jak se k němu chováte, vám dříve či později vrátí. Jak? To záleží na Vás… 

autor: Samuel Erdinger


Přečteno: 40925×


Copyright © 2023 Komplexní zdraví